Proběhlo na GMVV

Workshop focení

Momenty. Někdy vidíme fotku, ze které toho cítíme tolik, která nás přenese do natolik jiné reality, že si pomyslíme, jak obtížné ji bylo vytvořit, a přesto ne vždy zachycení těchto nádherných chvil vzniklo díky profesionálnímu vybavení. Někdy za tím, co nás zaujalo nejvíce a co nám navždy utkví v mysli, stojí jen pouhý obyčejný telefon. Jak je to ale možné?

Světla, změť obrázků, reklam a fotografií jsou všudypřítomné a často jde pouze o nápad a tvůrčí schopnosti. Ale naše oko je třeba cvičit v dívání se na svět přes pomyslné „kukátko“. Úložiště dat našich fotogalerií jsou sice naplněna tisíci položkami, ale nakolik přemýšlíme o jednotlivých snímcích? Tato otázka – poselství našeho fotoworkshopu bylo zřejmé.

A jak vše probíhalo? V úvodu se představili za společnost Czech Photo Centre paní Markéta Dufková a pan Dan Materna, ti organizují již druhým rokem tuto akci na pražských základních a středních školách. Za firmu Canon nás navštívili profesionální fotografové Michal Tvrdík, Oldřich Drnec a Wildlife fotograf Michal Kraus.

Prezentace „Jak správně fotit“ pana D. Materny se dotkla různých témat (například hodnocení a subjektivního pohledu, fake news apod.). Všichni se ale těšili na focení. Po teoretické části se účastníci rozdělili na dvě pracovní skupiny. První zůstala ve třídě a ponořila se do tajů přírodního a umělého osvětlení. Studenti ve druhé skupině si udělali dvojice a mohli si zapůjčit profitechniku firmy Canon (často v hodnotě několik desítek tisíc korun) a šli fotit portréty do terénu k Rusalce. Po asi hodině se skupiny prohodily. V závěru bylo zapotřebí vybrat za každou dvojičku dvě nejlepší fotografie, což byl pro mnohé nadlidský úkol a tyto snímky byly okomentovány profesionály. Nejcennější byla nepřetržitá zpětná vazba a rady po celou dobu focení.

Po zhodnocení studentských prací, měli všichni na závěr možnost vytisknout si velké množství fotografií ze svých telefonů v zapůjčeném fotostánku firmy CEWE a také jsme dostali krásný dárek v podobě dvojjazyčné publikace „Czech Press Photo: fotografie desetiletí“, kde se na téměř čtyřech stech stránkách představuje 600 nejlepších snímků od počátku této soutěže až dodnes (k zapůjčení v učebně výtvarky).

Myslím, že se výsledné portréty opravdu povedly, studenti si focení užili a až se příště zadívají do objektivů svých fotoaparátů, bude to možná jiné.

Komentáře studentů:

„Mně se to moc líbilo. Nejlepší na té akci bylo to, že jsme si mohli vyzkoušet fotit s profesionálním fotoaparátem. I pořadatelé byli moc fajn. Jediné, co nebylo tak zábavné, byla prezentace. Byla hodně dlouhá, a ne tolik zajímavá. Celkově to ale bylo super.“ Helena

„Podle mě to bylo super. Líbila se mi práce s foťákem Canon. Organizátoři byli milí a nápomocní. Naučil jsem se hodně věcí a přijde mi, že mám i hezčí fotky. Obecně se mi akce líbila.“ Tomáš

„Moc se mi to líbilo, bylo to opravdu hezky udělané a jsem velice ráda, že jsem měla tu možnost se workshopu zúčastnit. Naučila jsem se toho hodně, a to hlavně díky úžasným organizátorům a fotografům. Kdybych mohla, určitě bych se přihlásila znova.“ Sofie

„Dost se vyplatí přijít. Fotoworkshop pobavil kohokoliv, koho baví focení, umění nebo i technika.“ Marek

„Fotoworkshop byl velmi zajímavý. Ukázali nám, jak používat světla, kameru, jak nastavit scénu atd. Bylo to velmi dobré.“ Anonym

 

 

Maturitní ples

Proběhlé akce |

V pátek 1. března 2024 si pro vás naši maturanti z tříd 8. B a 6. E připravili, jako již každý rok, maturitní ples. Ten se konal v překrásných prostorách Majakovského sálu v Národním domě…

Imatrikulace

Proběhlé akce |

Dne 1. března 2024, měla třída 1. A imatrikulaci v Majakovském sále. V 18 hodin se rodiče a všichni účastníci pohodlně usadili na svá místa a začal program. Nastoupili jsme na znělku Star Dance a…

Spolupráce s japonskou školou

Proběhlé akce |

V období covidové pandemie a dálkové výuky musela být přerušena řada dlouholetých nadstavbových školních aktivit a akcí. Jednou z těch, které se v letošním roce podařilo k naší radosti obnovit, je spolupráce s Japonskou školou…

Exkurze do Osvětimi a Terezína

Proběhlé akce |

Osvětim Ve druhé polovině listopadu se studenti vyššího gymnázia zúčastnili dvoudenní exkurze do Polska, aby navštívili koncentrační tábor Osvětim a rovněž historické město Krakov a nedaleké solné doly Wieliczka. Primárním cílem zájezdu byla návštěva Osvětimi…

Výměnný pobyt v Córdobě ve Španělsku

Proběhlé akce |

V říjnu jsme absolvovali výměnný pobyt ve Španělsku. Celý týden jsme byli ubytováni u španělských rodin ve městě Córdoba, která se nachází na jihu Španělska, v Andalusii, přibližně 2 hodiny od Málagy. Každý z nás…

Mikuláš

Proběhlé akce |

Mikuláše s čerty a anděly můžeme na rozdíl od Halloweenu považovat na naší škole za dlouhodobou tradici. Po covidové odmlce nás navštívili již po třetí a jako vždy nám udělali velkou radost. Zlobivcům udělili čerti…

Akce BELUŠKA

Proběhlé akce |

V říjnu byl pro nové studenty našeho gymnázia zajištěn každoroční preventivní program s názvem Kvalitní život bez hranic. Studenti 1. A a 1. D, prostřednictvím besedy organizace Beluška o. s., nahlédli do života lidí se…

Podzimní projektové dny vyššího gymnázia

Proběhlé akce |

Projektové výuce a tematickým dnům dáváme na našem gymnáziu velký prostor. Podporujeme studenty v tom, aby mohli aplikovat své znalosti, dovednosti a schopnosti při řešení reálných problémů. Studenti se také prostřednictvím projektů učí spolupracovat v…

Fotbalový turnaj a přespolní běh

Proběhlé akce |

Fotbalový turnaj Chlapci z tříd 3. A, 3. C a 4. A se 25. 9. zúčastnili fotbalového turnaje základních škol. V náročné šestičlenné skupině obsadili chlapci smolně 4. místo, přičemž je od třetího místa dělilo…

Adaptační kurz

Proběhlé akce |

Ve druhé polovině září vyrazily třídy 1.A, 1.D a 2.D na adaptační kurz do rekreačního areálu Garnataurus u Kounic. Studenti i vyučující strávili v přírodě u řeky Sázavy čtyři dny nabité sportovními i kulturními aktivitami.…

Sportovní turnaje na GMVV

Proběhlé akce |

Již v prvním pololetí jsme Vás informovali o školních sportovních turnajích GMVV. Tou dobou byl za námi basketbal a před námi stolní tenis a fotbal. Jen bych rád připomenul, že všechny tyto sportovní akce jsou…

Poznávací výlet do Švédska a Německa

Proběhlé akce |

V květnu proběhly hned dav poznávací zájezdy. Nejprve se skupina studentů vydala poznávat krásy Švédska, konkrétně ostrova Öland a jeho okolí. Později se druhá výprava vydala o trošku blíže, konkrétně za poznáním do Německa. Oba…

Školní testování

Proběhlé akce |

Od února do dubna probíhalo na naší škole testování anglického jazyka a druhých cizích jazyků. Týkalo se některých tříd osmiletého a šestiletého studijního oboru. Provádí se s cílem zjistit, zda studenti po stanovené době dosahují…

Maturitní ples a imatrikulace 2023

Proběhlé akce |

Letošní maturitní ples studentů tříd 8.A a 6.E se konal tradičně v Národním domě na Vinohradech. Již toto skvostné prostředí si žádá neokázalý průběh večera. Můžeme říct, že letos se to velmi vydařilo, a to…

Workshop focení

Proběhlé akce |

Momenty. Někdy vidíme fotku, ze které toho cítíme tolik, která nás přenese do natolik jiné reality, že si pomyslíme, jak obtížné ji bylo vytvořit, a přesto ne vždy zachycení těchto nádherných chvil vzniklo díky profesionálnímu…

Projektové dny

Proběhlé akce |

Výuka na našem gymnáziu je založena na projektové výuce, do které se studenti zapojují během celého školního roku. Na nižším gymnáziu probíhá celá řada celoročních projektů nebo projektů, které se realizují v řádu několika týdnů.…

Prezentiáda

Proběhlé akce |

I v tomto školním roce se naše škola zapojila do soutěže Prezentiáda, kterou organizuje studentský spolek Student Cyber Games, který mimo Prezentiády pořádá např. i pIšQworky. Tato soutěž má za úkol nejen porovnávat schopnosti žáků…

Adaptační kurz

Proběhlé akce |

 V druhé polovině září strávili žáci z tříd 1.A, 1.E a 1.H tři dny v rekreačním středisku Sobeňák v srdci Brd. Každý den je čekal bohatý program, který byl primárně zaměřen na seznámení nového kolektivu…

Evropský den jazyků

Proběhlé akce |

V průběhu září naše škola uspořádala tradiční oslavu Mezinárodního dne jazyků, která se konala na nižším gymnáziu ve Stodůlkách.Evropský den jazyků vyhlásila Evropská komise a Rada Evropy, a pořádá se od roku 2001. Je to…

LYŽÁK 2022

Proběhlé akce |

V pondělí 28. 3. 2022 se třídy 2.A, 5.A, 5.C, 1.D a 3.E vydali na lyžařský kurz do oblasti jménem Zell am See. Po přibližně 7 hodinách cesty jsme dorazili do penzionu Brunhilde. Každý den…

Zločin kolem nás – Beseda s Josefem Klímou

Proběhlé akce |

Žáci 3. A a 1. E, v rámci primární prevence, navštívili 23. března ve vinohradském divadle U Hasičů besedu s novinářem Josefem Klímou. Pro žáky to byla hodina a půl nabitá příběhy, které jako investigativní…

Parlamentní situace

Proběhlé akce |

Ve čtvrtek 24. 3. 2022 se naše třída zúčastnila parlamentní simulace na vysoké škole CEVRO INSTITUT. Celá akce byla rozdělena do několika částí. Nejprve jsme byli rozděleni do jednotlivých týmů, které reprezentovaly reálné politické strany…

Moderní chemie

Proběhlé akce |

V pátek 18. 3. 2022 se nejen má třída 5. E, ale i ostatní třídy gymnázia, účastnili hodiny moderní chemie, se kterou nás seznámila studentka VŠCHT. Jelikož patřím mezi studenty, kteří chtějí maturovat z chemie…

Beluška

Proběhlé akce |

Naše škola již několik let spolupracuje s neziskovou organizací Beluška z.s., jejímž cílem je vzdělávání a informování mladých lidí o životě se zdravotním postižením tak, aby vnímali zdravotně postiženého člověka jako sobě rovného. Proto pravidelně…

Log in

create an account